kanal listesi

Tgrt Brlgesel Canlı Yayın

Şu anda :

Tgrt Brlgesel

Süre : Canlı

2004 yılında ise tematik bir kanal olan TGRT Haber TV kurulmuştur. İki yıl sonra geniş bir konu yelpazesiyle programlı yayıncılık yapan TGRT TV satılmış ve TGRT Haber TV ile sadece haber yayıncılığında ilerleme kararı alınmıştır. Türkiye'de ilk özel TV kanalı aslında Star 1 diye bilinse de esasında TGRT'dir. TGRT'nin temelleri ilkin 1970'lerde Dr. Enver Ören tarafından Türkiye gazetesinin kurulmasıyla atılmıştır.
1989 yılında ise dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından özel televizyon ve radyoların yayına başlamasına izin verilmiş, fakat o dönem özel radyo ve televizyonların yayın yapmasına izin veren yasal bir kanun olmadığı için kanal yayına başlayamamıştı. Star 1 ise 3 Mart 1989 tarihinde yasadışı yollardan Almanya üzerinden test yayınına başlamıştır.

Arkadan kanalın asıl sahibi olan Cem Uzan, Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ı kanalın hisselerine ortak etmiş ve 1991'de ikinci özel televizyon olan Teleon'u yayına başlatmıştır. Kısa bir süre sonra ise 5 Mayıs 1990'da Magic Box, Star 1 adıyla normal yayına başlamıştır.
Ondan bir süre sonra ise iş adamı Erol Aksoy ve gazeteci-televizyoncu Nuri Çolakoğlu 1 Mart 1991'de Fransa üzerinden Show TV'yi test yayınına sokmuştur. 1 Mart 1992'de normal yayına başlamıştır. Bu arada Kadir Has şirketler grubu da 1992'de HBB TV'yi yayına başlatmıştır.
Ve en sonunda Tevfik Ahmet Özal, Star 1 ve Teleon ortağı olduğu Cem Uzan'la anlaşamamış ve 6 Mart 1992'de kendi özel televizyonu olan Kanal 6'yı kurmuştur.

Öte yandan Haydar Baş da 1992'de Mesaj TV'yi yayına başlatmıştır. 1993'te dönemin DYP-SHP koalisyonu özel televizyonların yayına başlamasını yasallaştırınca 22 Nisan günü TGRT televizyonu da test yayın sürecinden çıkıp dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenaze törenini canlı yayımlayarak yayına başlamıştır.
Arkadan özel radyo ve TV'leri denetlemek amacıyla hükûmet çıkardığı kanunla RTÜK'ü kurmuştur. Ardından aynı yıl birbiri ardına STV, ATV, Cine5, Flash TV, Kanal D, Meltem TV ve Kanal 7 televizyonları yayına sokulmuştur.

Tgrt Brlgesel iletisim bilgileri

  • Yayın :   İhlas Medya Plaza 29 Ekim Caddesi No: 23 PK: 34197
  • Web :   http://www.tgrtbelgesel.com
  • E-mail :   [email protected]
  • Telefon :   +90212 454-70-74

Tgrt Brlgesel Uydu bilgileri

  • Uydu :   Türksat 4A
  • Frekans :   12228
  • Polarizasyon :   Vertical
  • Symbol :   8400
  • FEC :   5/6